• התרגשות ביד לאחים: שמחת נישואין של דור שלישי לטמיעה

  הגדלה

  הרבה זוגות עיניים נצצו בערבו של יום שני שעבר, באולם שמחות צנוע במרכז הארץ. כל מי שנקלע למקום יכול היה לחוש בהתרגשות המיוחדת של באי החתונה. מ', בת לאב ערבי ואם יהודייה, שהיא עצמה בת לאם יהודייה בנישואין זהים – נישאה בשבוע שעבר כדת משה וישראל והחלה בחיים חדשים, לא לפני מסכת של קירוב והצלה • לכתבה המלאה

  הרבה זוגות עיניים נצצו בערבו של יום שני שעבר, באולם שמחות צנוע במרכז הארץ. כל מי שנקלע למקום יכול היה לחוש בהתרגשות המיוחדת של באי החתונה. התרגשות החורגת מעל ומעבר לשמחה טבעית שפוקדת בני משפחה ובעלי שמחה בעתות שכאלו.

  נתוני הפתיחה של הסיפור הנוכחי בלתי שגרתיים. הכלה היא בת לאב ערבי ואם יהודייה שהיא עצמה, בת לאב ערבי ואם יהודייה. מי שאינו בקי בנחישות של יד לאחים ובמוטו המוביל את כל אופי הפעילות העיקשת של הארגון, שלא לוותר על שום יהודי – יכול היה להרים ידיים מראש בייאוש. מה כבר ניתן לצפות מדור שלישי לטמיעה. אבל סייעתא דשמיא מופלאה שחברה לדבקות במטרה של הנפשות הפועלות ביד לאחים חוללה את הבלתי יאומן.

  מ' שהתגוררה עם הוריה בעיר מעורבת ולמדה בבית ספר ממלכתי שבו למדו יהודים לצד ערבים, יכולה הייתה להמשיך בדרך בה גדלה מאז שנולדה. לבקשת חברה, אותה הכירה במקום העבודה, היא הסכימה ללכת איתה לסמינר של אחד מארגוני הקירוב, מתוך מחשבה שהדבר יהיה בעיקר לצורך נופש בלבד. אבל הכניסה לסמינר פתחה בפניה עולמות שלא היו מוכרים לה. ערב לפני סיומו של הסמינר, פתחה את סגור לבה בפני אחת המרצות וגוללה באוזניה את סיפור חייה הקשה: ילדות בשכונה ערבית והצקות בלתי פוסקות מצד המשפחה הרחבה והשכנים שכינו אותה יהודייה, למרות הוותק הכפול שצברה המשפחה בסביבה הערבית.

  זה היה השלב שבו יד לאחים נכנס לתמונה לא לפני שמארגני הסמינר החליטו להפנות אל אנשי המקצוע את המשך הטיפול בבת ישראל שניצבה על פרשת דרכים. עובדת סוציאלית עתירת ניסיון מהצוות המקצועי של יד לאחים יצרה קשר עם מ' והציעה לה להיפגש. מ' נרתעה תחילה ואף סיפרה את הסיפור לאמה. האם ניסתה להניא תחילה את הבת מהצעד. אין סיכוי שיוכלו לעזור לך, אמרה לה בייאוש. אבל מ' החליטה להעניק לכך הזדמנות.

  המפגש הוביל לסדרה של פגישות ושיחות נפש. מ' החלה ללמוד יהדות ברצינות כנה. ככל שהתקדמו הלימודים שלה היא התוודעה לאושר והעושר שמצפים לה בעם שלו היא שייכת. בהוראת הרבנים שנכנסו לתמונה, לנוכח כל כברת הדרך שעברה עליה מאז לידתה, עברה מ' תהליך השבה ליהדות בבית הדין ופתחה בחיים חדשים.

  בשבוע שעבר, כאמור, ניצבה מ' תחת החופה לצד החתן, בעל תשובה ובן טובים, שבקול נרגש קידשה לנגד עיני הרב, העדים וצוות נבחר של פעילים, בני משפחת יד לאחים, כדת משה וישראל.

  ביד לאחים אישרו השבוע את פרטי הסיפור המרגש והוסיפו ואמרו: "איננו מתכוונים להסתפק בהצלת הבת ועלייתה על דרך המלך. בסייעתא דשמיא לא נוותר עד שנצליח לברך על המוגמר". בכך ניתן רמז להמשכו של פרויקט ההצלה המשפחתי, שפעילי יד לאחים כבר עמלים עליו ואשר פרטיו טרם הותרו לפרסום.

  1444

  תגיות: ,

  כתבות נוספות שיעניינו אותך:

  לכתוב תגובה

  עלייך להיות רשומה למערכת כדי לכתוב תגובה.

גללי למעלה