• 150 נשים ממדינות חבר העמים בביקור מיוחד בישראל

  16 | הצג גלריה

  קבוצת הנשים שהגיעה בחודש האחרון לישראל, למסע שנמשך שמונה ימים, הורכבה מהמצטיינות מבין הלומדות בארגון "כולל תורה בחבר העמים" והיו בה נשים מ-23 מדינות שונות בחבר העמים. את הביקור בישראל קיבלו בתום שנת לימודים רוויה בתוכן וידע ביהדות. המסע, בראטשו עמדה הרבנית שושנה וובר • לדיווח ותמונות

  קבוצת הנשים הגדולה שנכנסה יחדיו אל עזרת הנשים בכותל המערבי משכה תשומת לב. 150 נשים מנתה הקבוצה שהתרכזה בצד של עזרת הנשים. אחת מחברות הקבוצה הרימה את ידה, מבקשת להגיד כמה מילים. "חברות יקרות", פתחה ברוסית, "לפני 25 שנה הייתי כאן בפעם הראשונה בסיוע שליח חב"ד בעיר מגורי. הייתי אז נשואה מספר שנים ללא ילדים. הוא המליץ לי להגיע לכותל המערבי, לבקש ילדים ולהבטיח להתחזק בשמירת היהדות. זה מה שעשיתי. הגעתי לכאן וביקשתי ילדים. כשחזרתי התחזקתי בשמירת היהדות. היום הבן שלי בן 24 ואני כאן בפעם השניה בחיי. באתי לבקש עבורו שידוך".

  היה זה אחד מהרגעים המרגשים הרבים שידעה קבוצת הנשים שהגיעו במסגרת ארגון "כולל תורה", ארגון המאגד אלפי נשים במסגרות לימוד מעצימות במדינות חבר העמים. במשך שנה שלמה לומדות הנשים יהדות במסגרת הארגון, נבחנות על הלימודים ומכינות את עצמן במשך חודשים ארוכים למסע מרתק בישראל.

  ארגון "כולל תורה בחבר העמים", בראשו עומד הרב בן ציון ליפסקר, נמצא תחת ניהולם של הרב משה וובר ורעיתו הרבנית שושנה ופועל כיום בחסות "מרכז רבני אירופה" וקרן "מרומים". הארגון מפעיל כ-90 כוללים לגברים ו-70 כוללים לנשים בכ-100 מדינות חבר העמים ואירופה, במסגרתם מתקיימים מדי יום שיעורי תורה ויהדות מדי יום. בכוללים לומדים 2500 גברים ו-1500 נשים. הלומדים והמשתתפות בשיעורים מקבלים מלגה חודשית במימון "מרכז רבני אירופה", וקרן "מרומים". במהלך 6 השנים בהם קיין הפרוייקט סיימו הלומדים מסכתות רבות, התקיימו עשרות חופות, בריתות, הוכשרו מטבחים ורבים התקרבו ליהדות.

  קבוצת הנשים שהגיעה בחודש האחרון לישראל, למסע שנמשך שמונה ימים, הורכבה מהמצטיינות מבין הלומדדות והיו בה נשים מ-23 מדינות שונות בחבר העמים. את הביקור בישראל קיבלו בתום שנת לימודים רוויה בתוכן וידע ביהדות. המסע, בראטשו עמדה הרבנית שושנה וובר, אורגן בשיתוף עם הארגון הנשי העוצמתי JWRP מסע 'מומנטום' בתמיכת משרד התפוצות וה – JCC בוושינגטון ופילנתרופים התומכים במסע זה. היה זה המסע השלישי המתקיים ברציפות במסגרת שיתוף הפעולה בין הארגונים הללו. את 150 הנשים חברות הקבוצה ליוו במסע גם השלוחות מהערים השונות שלימדו אותן.

  במסגרת המסע המרתק, שסוד ההצלחה שלו בהפקה מוקפדת, הנשים נהנו משורה ארוכה של חוויות מעצימות וסיורים מרתקים ברחבי הארץ בהן למדו על החיים בישראל. הן גם התפללו בקבר רחל, (שם אחת מהן ביקשה לידה קלה עבור בתה ונדהמה לשמוע ביציאה כי באותן דקות הבת ילדה בקלות), בכותל המערבי ובקברי צדיקים נוספים וחוו את חיי התושבים בארץ.

  את המסע פתחו הנשים בתפילה בקברי האבות בחברון. בהמשך ביקרו בבניין 770 בכפר חב"ד שם שמעו הרצאה מאלפת מפי הרב אלכס פורצ'נסקי. לאחר מכן נשא בפניהם דברים הרב טוביה בולטון שתיאר להם במוחשיות את 770 שבניו יורק ואת מה שחש כל אחד מהחסידים לפני כניסתו להתפלל בבית מדרשו של הרבי ואת ההכנות שהוא עורך לפני כניסתו להתפלל בחדרו של הרבי כאשר הוא פתוח לקהל. בסיום דבריו נכנסו הנשים לכתוב פ"נ לרבי.

  לפני התפילה בכותל המערבי קיבלה כל אחת מהנשים במתנה סידור עם השם שלה עליו ואיתו הן ניגשו להתפלל, כאשר מלווה אותן הסיפור המרגש של החברה שלהן למסע.

  במהלך שהותן השתתפו הנשים בערב מיוחד שנערך עבורן במכללת אור חיה בירושלים שכלל גם התוועדות עם מיטב המרצות.

  הרב בצלאל שיף מארגון שמי"ר ריגש אותם כאשר סיפר להן מזכרונותיו כנער צעיר ומה ששמע מהוריו אודות ימי המאבק על שמירת המצוות ברוסיה, הקשיים שהערימו השלטונות בחבר העמים על שמירת היהדות ולימוד תורה.

  ביום האחרון למסע כאשר נשאלו הנשים מה הן לוקחות על עצמן בעקבות המסע, השיבו רבות מהן כי הן נוטלות עלך עצמן להביא עוד אשה לשיעורים ב'כולל תורה' כדי שגם הן תהנינה מהאור המיוחד שביהדות.  1107

  כתבות נוספות שיעניינו אותך:

  לכתוב תגובה

  עלייך להיות רשומה למערכת כדי לכתוב תגובה.

גללי למעלה