• גולשת: חופש אמרנו?! לדעתי הוא מיותר

  למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
  הגדלה

  במשך השנה שלאחר החופש ניסיתי להחזיר את הגלגל אחורה. למשפיעה לא ממש סיפרתי מה קרה אז... התביישתי בעצמי. אני סוחבת עמי מאז שק שלם של חרטות על מילים שנאמרו, ואפילו על חיוכים. אבל הגרוע מכל הוא, שעם התוצאות אני מתמודדת עד היום. מה"שפיץ" הפכתי לבחורה ממוצעת מבחינה חסידית. עם הרבה עליות וירידות • במת הגולשות

  שוב נשארתי בבית בחופש הגדול. הפעם, אני כבר בגדר בחורה, מסיימת תיכון.
  כבר לפני פסח, ידעתי מה עלי לעשות כדי שזה לא יקרה. כדי שזה לא יחזור על עצמו כמו שנה שעברה, או כמו לפני שנתיים – אז לפחות לשבועיים מצאתי תעסוקה בהחלפת סייעת הקטנה ממני.
  הפעם ידעתי שאני לא רוצה שזה יקרה. מנסיון כל כך כואב.
  שנה שעברה, "זכיתי" לצערי להבין על בשרי את אמרת  חז"ל ש"הבטלה מביאה לידי שיעמום והשעמום מביא לידי חטא". כן. בשנה שעברה, כשנעניתי ריקם מכמה וכמה קייטנות, בטענות לקוניות זהות, ישבתי לי בבית. ואת הנסיגה הרוחנית שהשהיה בבית ללא מעש, ללא מסגרת שתחייב אותי לקום בבוקר – אי אפשר לתאר.
  הייתי עד אז בחורה חסידית, ה"שפיץ" של הכיתה. הייתי מתפללת בחיות, לומדת שיחות ומאמרים כמעט בכל שעה פנויה. כשהייתי שומעת דבר בשם הרבי הייתי מזדקפת בגאווה.
  עד שהגיע החופש הגדול… לא סתם הרבי זעק שהמילה "חופש" היא מילה בעייתית.
  פתאום התחלתי להיות ערה בלילות. בתחילה זה היה בעקבות קריאת ספרים חרדיים מהספריה -שגרמו לי לפספס בבוקר תפילת שחרית… בהמשך דילגתי גם על מנחה. הספר קרץ לי יותר.
  ניסיתי להעסיק את עצמי. וזה בא על חשבון החיים הרוחניים שלי. וגם על יחסי עם משפחתי וחברותיי, אליהם הפכתי לחסרת סבלנות.
  במשך השנה שלאחר החופש ניסיתי להחזיר את הגלגל אחורה. למשפיעה לא ממש סיפרתי מה קרה אז… התביישתי בעצמי. אני סוחבת עמי מאז שק שלם של חרטות על מילים שנאמרו, ואפילו על חיוכים.
  אבל הגרוע מכל הוא, שעם התוצאות אני מתמודדת עד היום.
  מה"שפיץ" הפכתי לבחורה ממוצעת מבחינה חסידית. עם הרבה עליות וירידות.
  ועכשיו, אני כבר בפתחו של ה"חופש" הבא. החופש שהוציא לחופש את הבהמה שלי, ואת הנפש האלוקית כלא.
  כן, עוד מלפני פסח הרמתי טלפונים לשליחות באזורי. ניסיתי למצוא לי קייטנה להדריך בה. הפעם לא יוכלו הרי לתרץ שאני קטנה מידי והם מעדיפים מסיימות י"ב… הפעם לא יוכלו…
  אבל הם כן.
  שוב נחלתי אכזבה קשה. והתירוץ הכי כואב ששמעתי עד כה היכה בי בחוזקה: את חסרת ניסיון.
  וכי מהיכן יהיה לי ניסיון בהדרכה בקייטנה אם בשנים הקודמות דחיתם אותי?!
  פשוט שכחתי להגיד פרט חשוב: אין לי פרוטקציה.
  אהה, עכשיו הכל מובן, לא?
  אני לא קרובת משפחה של שום שליחה בארץ, ובעצם של שום משפחה חב"דית. כך שגם כשהשגתי קייטנות בערים אחרות – לא היו לי קרובי משפחה כדי להתארח אצלם…
  אז חשבתי לתומי שאולי אמצא לי עבודה אחרת. אך מסתבר שכשאת לא גרה בעיר חרדית או באזור חבדי – גם האפשרות הזו נפסלת. הרי "לעבוד במקום לא חרדי זה לא חסידי".
  אבל מה יותר לא חסידי?
  הסטיגמה? או הידיעה הוודאית שלהישאר בבית היא אופציה עוד יותר מסוכנת רוחנית?!
  אז אני יושבת לי בבית כבר שבוע וחצי. נלחמת על כל צעד. שלא לדבר על זה שכסף לטוס לרבי – אחרי חופש כזה מתיש – אין לי.
  ואני צופה בחברות שלי, שהתארגנו להם בחבורות, בקייטנות ובעבודות. והשאירו אותי בחוץ. כי"היא בטח תסתדר, היא בחורה מוכשרת". ולא, אני לא כועסת עליכם.
  אני רק מתחננת, בשביל שאר הבנות שיושבות בבית כמוני:
  שלוחים יקרים: כשאתם פוסלים בחורה בלי להניד עפעף, לטובת בנות אחרות, אנא מכם – תחשבו רק 5 דקות על התוצאות של אותו תירוץ אומלל אותו תאמרו לה.
  חברות יקרות: לפני שאתן בטוחות שכל חברותיכן יסתדרו לבד, תוודאו שזה אכן כך.
  ואליכם כלל נשות חב"ד: אנא, שמישהו ירים את הכפפה ויקים מסגרת לבחורות מסיימות י"א ומעלה – מסגרת שתמיין את הבנות לקייטנות, לעבודות ולשליחות – ללא קשר לשם המשפחה אלא בהתאם לכישוריה.
  חופש אמרנו?
  לדעתי הוא מיותר.

  2496

  תגיות: ,

  כתבות נוספות שיעניינו אותך:

  16 תגובות

  1. hanna yudkewich
   ט״ו באלול ה׳תשע״ה (30/08/2015) בשעה 17:00

   זה מה שמעצבן וזה ממש לא מה שהרבי רצה הרבי כל הזמן דיבר על אהבת ישראל והכל ובחבד כמעט כל דבר עובד על פרוטקציות ושמות משפחה ! מחזירים אנשים בתשובה וזה יפה מאוד אבל.. אחכ כשהם הופכים חבדניקים ב"ה אז חבד כבר לא כאן בשבילם..

  2. חני
   כ״ו באב ה׳תשע״ה (11/08/2015) בשעה 23:19

   לא יודעת על מה אתן מדברות. אני בת רגילה, סתם כך, באמת בלי קשרים ופרוטקציות. הייתי מדריכה רק כשעליתי לכיתה י"א, וגם אז- ביקשו ממני להגיע רק כי המדריכה הראשונה הבריזה אחרי שבוע. השנה סיימתי תיכון, והייתי מרכזת. לא, אין לי קשר עם השליחה, כמעט לא הכרתי אותה קודם, רק שחברה שאלה אותי והסכמתי…
   ואז… היינו צריכות לחפש צוות. מבטיחה לכן! חיפשנו בנרות!!! אנחנו היינו אלה שמתחננות לבנות כדי שיענו תשובה חיובית. איפה היו כל המובטלות? לא יודעת…

  3. יחי המה"מ!
   כ״ט בתמוז ה׳תשע״ה (16/07/2015) בשעה 19:48

   איזה כיף שיש לך את מי להאשים!!!!!!!!!!!!!!!!!
   נווווו באמת! את ההידרדרות שלך את יכולה לתלות אך ורק בעצמך!!!!!!!!
   סליחה אם ניפצתי לך אשליה ש'את לא אשמה'.. !!

   • פנינה
    ג׳ באב ה׳תשע״ה (19/07/2015) בשעה 0:29

    תקשיבי מותק!
    בתאונה יש אשם ויש נפגע. גם הנפגע הוא אשם, אבל גם האשם הוא אשם. אני יכולה לחתום לך שפווול בנות התדרדרו בגלל חוסר מעש. וזה כתוב במשנה "שהבטלה והשעמום מביאים לידי עברה"….!וכל אלה שלא קיבלו אותה, באיזשהו מקום הם אשמים…כי בגללם היה לה משעמם..זה שהיא אחר כך לא העסיקה את עצמה זה לא קשור. חוץ מזה אחרי כלכך הרבה חוסר רצון לקבל בנאדם לעבודה למי יש כח ללכת ולמצוא ולחפש משהו אחר?! אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו!!!

  4. מושקא
   כ״ו בתמוז ה׳תשע״ה (13/07/2015) בשעה 20:13

   באמת ככה… והוולאי שזה היה נגמר רק בספרים.. אני מצאתי את עצמי יושבת שעות על האינטרנט, מבזבזת זמן על המחשב, על סרטים ושירים. ההידרדרות באמת היתה בלתי נמנעת. אבל תפסתי ב"ה את עצמי והשנה אני עובדת בשתי קייטנות

  5. חיה שרה
   כ״ו בתמוז ה׳תשע״ה (13/07/2015) בשעה 17:35

   בלי קשר לעבודה חופש כזה ארוך זה דבר מיותר לגמרי…

  6. חי וקיים!!!
   כ״ו בתמוז ה׳תשע״ה (13/07/2015) בשעה 8:34

   אפשר להתנדב בגן חבדי- גם בלי משכורת, אם באמת התעסוקה כל כך נוגעת לך, תסכימי להתנדב-בגן, מעון או מטפלת של אחייך הקטנים, או השכנים-כל גנון או מעון חרדי ישמח לכח אדם מוצלח בחינם. ואת תרוויחי מצוה, תעסוקה, ואם זה לא גן חבדי גם כר נרחב למבצעים.

  7. חני
   כ״ב בתמוז ה׳תשע״ה (09/07/2015) בשעה 15:10

   וואו איזה נכון!!! באמת חייבים לעשות משו.. אני אישית התחלתי לעשות קייטנה בבית לכמה בנות בסופו של דבר היו סיבוכים..והקייטנה החזיקה בסהכ יומיים..:( אין זה היה אחד הביעוסים!! ואז ה' נתן לי כמה ימים להיות בבית להסתכל על הקירות..אבל אין בסופו של דבר הפכתי עולמות ומצאתי קייטנה שבדיוק אחת המדריכות הלכה….. וזה רק אם ישלך ביטחון גמוררררררר בה' שהוא ידאג לך!!! אז קיצר ממליצה לך לנוח ולתת לה' לדאוג לך………

   אגב מה שכתבת עלזה שאומרים שזה "לא חסידי" ללכת לקייטנה לא חבדית זה ממממש לא קשור למה ההפך ללכת לקייטנה כזאת ולעשות שליחות! אני חושבת שזה מה שהרבי רוצה…. אז בהצלחה! חופש חסידי ומנוצללללללללללל!!!!!!!!!!!!!

  8. להביא גואל
   כ״ב בתמוז ה׳תשע״ה (09/07/2015) בשעה 1:02

   כל מילה!! צודקת…

  9. חני
   כ״ב בתמוז ה׳תשע״ה (09/07/2015) בשעה 0:38

   וואאוו כמה שזה כואב לשמוע!!!!!!!

   אני מאחלת לך שבקרוב ממש ה' יאיר לך את הדרך באיזה עבודה שווה ומעניינת:) או כל תעסוקה מבורכת אחרת
   בינתיים חשבי על דברים שאת אוהת לעשות ופשוט עשי אותם!! בשיל עצמך! בשביל הנפש! תציירי, תכתבי,תשירי. תאפי רק מה שאת אוהבתתתת! זה הזמן לכך!!!

   אוהבת

  10. מושקא רוצה התגלות!!!
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 22:13

   צודקת במאתיים אחוז…
   צריך למצוא פתרון לבעיה או כמו שאמרת או למצוא מסגרות אחרות.
   אני אישית פשוט עושה קייטנה פרטית, ואני ממליצה למצוא לך זמן שיש פחות עומס קייטנות כמו: תשעת הימים, קייטנת תשעה באב (שאם יש לך כוח לזה אז את יכולה לעשות קייטנה ארוכה ודי להרוויח(= ) או בסוף החופש…
   כך או כך, מאחלת לך, לי ולכל השותפות לבעיה- המוווווון הצלחה ובעז"ה לא ניפול למקומות הלא טובים…
   בהצלחה, ניפגש בתשרי!!!

  11. כן ישלי רבי חי!!!
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 21:13

   הלוואי שזה היה נגמר בספרים…והלוואי שהייתה לי משפיעה….באותו הזמן….!והלוואי שהייתי ממשפחה מוכרת בחב״ד….אולי ככה באמת היה מה לעשות בכל החופש הארוך הזה והכלכך קשה….!

  12. היפה
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 21:09

   אוי מזדהה מילה קטנה!!!!!(למרות שאני לא מסיימת יב) זה כלכך נכון חופש זה כלכך לא במקום מי צריך אותו בכלל….!אולי כן אבל לא כזה ארוך ולפחות שיהיה משהו לעשות בו…..!

  13. מוסיא
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 17:53

   מזדהה ביותר, ברוב המגזרים החרדים הסמינרים דואגים לתעסוקה לבנות. המצב הזה לא נורמלי, ואני לא מדברת על בנות שלא רוצות לעשות כלום.. בנות חסידיות וטובות שרוצות ופשוט לא מוצאות!!

  14. חנה
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 17:14

   אמיתי ומוכר……… בלי פרוטקציה אי אפשר יותר מידי לקבל דברים בחב"ד.. וחבל..

  15. יחי המלך המשיח!
   כ״א בתמוז ה׳תשע״ה (08/07/2015) בשעה 16:49

   וואו כמה זה נכון…

  לכתוב תגובה

  עלייך להיות רשומה למערכת כדי לכתוב תגובה.