• חזון הקרן לנדוניה – פאה לכל כלה • ראיון בלעדי

  הגדלה

  את הרבנית רחל הנדל אין צורך להציג, רבת פעלים ורבת חסד, מרצה מחוננת שמצליחה בהתלהבות אמיתית לרגש ולכבוש את קהל מאזינותיה ללא הבדל אם הן מהציבור שומר תורה ומצוות או לא עד מהרה הן הולכות שבי אחרי הסיפורים הנפלאים המוגשים להן בחן חסידי ובלהט. הפעם, לרגל הדינר השנתי של "עדי עד" גמ"ח הכנסת כלה, ערכה איתה מירי שניאורסון ראיון מרתק • רגע לפני ה'דינר' מוסר הלוט מהקרן ומסגולותיה • לראיון

  את הגברת הרבנית רחל הנדל אין צורך להציג, רבת פעלים ורבת חסד, מרצה מחוננת שמצליחה בהתלהבות אמיתית לרגש ולכבוש את קהל מאזינותיה ללא הבדל אם הן מהציבור שומר תורה ומצוות או לא עד מהרה הן הולכות שבי אחרי הסיפורים הנפלאים המוגשים להן בחן חסידי ובלהט.

  הפעם אנחנו נפגשות לרגל הדינר השנתי של "עדי עד" גמ"ח הכנסת כלה שהוקם לזכרו של אביה, רגע לפני ה'דינר' מוסר הלוט מהקרן ומסגולותיה. זה וגם אלו התנהלו עד היום בשקט יחסי, ומי שידע – ידע. כעת הזמן להציגו ברבים.

  'קרן עדי עד' קמה לאחר ימי ה'שבעה' אחר פטירתו של החסיד הרב ישראל צבי הבר ע"ה, מזקני החסידים בכפר חב"ד, האיש שכל חייו התנהלו סביב גמ"חים, נתינה ועשיית חסד.

  בן 83 שנים היה בעת פטירתו ביום ט"ו בכסלו תשס"ז. מי שהכירו, ראה את החסד שזרח מתוך פניו החביבות. אך טבעי היה שבנותיו, הרבנית רחל הנדל מצפת והרבנית ברכה טברדוביץ' מכפר חב"ד, יחפשו להקים משהו לעילוי נשמתו, בכיוון של החסד והנתינה.

  ספרי לי איך התחילה כל העשייה הזאת  של הקרן להכנסת כלה?

  זה התחיל מהצורך. נשים רבות פנו אלינו לעזרה בהכנסת כלה. אנחנו יודעות עד כמה גדולה מצוות הכנסת כלה. אימא שלנו שתחי' תמיד היתה מאוד מקפידה לתת צדקה להכנסת כלה וחונכנו שזו מצווה וזכות גדולה.

  זה לוקח מכן המון זמן, אנרגיות וכוחות וכמובן כספים. ממה התחלתן?

  זה התחיל כשאבא שלי נפטר. חשבנו מה לעשות לזכותו והחלטנו לעשות משהו שקשור להכנסת כלה, כי זה הצורך. הוחלט ע"י בני המשפחה להקים את הקרן, האחיות הגב' ברכה טברדוביץ ואני והאחים הרב אברהם אלטר הלוי הבר נחה"ח והרב שמואל הלוי הבר מקראון הייטס.

  אני אישית נעזרתי בחתונות כל ילדיי בהלוואה הנוחה שכולל חב"ד נותנים בסך: 10,000 דולר בתנאים מאוד טובים. שמספיקה בכדי לחתן בכבוד ולקנות רהיטים וכדו', אבל לגבי נדוניה, ודברים אישיים לכלה – לא היה מענה מספק.

  אז את אומרת שלכל דואגים ורק לדברים האישיים של הכלה אף אחד לא שם לב?

  לא היה פיתרון בחב"ד. למשל בבני ברק ובהרבה פנימיות דואגים לבנות וממש מחתנים אותם. קונים להן נדוניה ולוקחים אותן למכירות ומשיגים דברים בזול. אז החלטנו להתלבש על הרעיון הזה לחתן את הבנות ולתת להן נדוניה מכובדת.

  עם איזה פריטים זה התחיל?

  התחיל עם כריות ושמיכות אפילו בלי ציפיות. ואז המשכנו הלאה לשמיכות פוך וכו', אבל אז זה לא היה הדברים הכי יוקרתיים. החלטנו קודם על דברים הכרחיים.

  ראיתי שבשנת הקהל הקודמת קם הארגון..

  אכן שנת הקהל הקודמת תשס"ח , היתה השנה הראשונה אחרי פטירת אבי ע"ה.

  מה את אומרת על זה שחלפו 7 שנים והגענו שוב לשנת הקהל? מה השתנה והתפתח מאז ועד עכשיו?

  רואים את הנהירה לנדוניות מכל הארץ. כל בנות חב"ד אפילו חוזרות בתשובה כל מי שקשור לחב"ד נוהר לנדוניה של הכנסת כלה. אני לא יודעת אם יש אפילו עשרה אחוז בשבע השנים האלה בנות שהתחתנו ולא לקחו מהכנסת כלה שלנו.

  אני מקבלת פניות מכל הצפון ויש לנו הרי כללים מי שקשור לחב"ד הרבה אנשים לא מחב"ד פונים ולצערי אנחנו לא יכולים לענות לכולם.

  בואי תספרי לי איזה סיפור מיוחד שריגש אותך במשך השנים, משהו שנגע לליבך ואמרת 'בשביל זה היה שווה כל ההתעסקות והטרחה'?

  כל סיפור לעניינו. כל אחת נדהמת לראות מה נותנים לה. היא צריכה לבוא עם רכב בלי זה היא לא יכולה לחזור… סיפור ספציפי אני לא יודעת בדיוק רק אני יכולה להגיד שכל אחת שמקבלת נדהמת ואחת כותבת לשניה. אם היינו יכולים להשיג פאות היה עוד יותר טוב.

  אבל אם את רוצה ממש סיפורים ממקור ראשון את מוזמנת לפנות לנשות ההנהלה, המתנדבות לכל דבר:  הגב' ב. טברדוביץ, הגב' ר. הנדל,  הגב' א. א. פייקובסקי, הגב' ח. מארק, הגב' מ. אהרון, הגב' בתיה הכט, הגב' מ. קסלמן, הגב' ח. קורנט, הגב' מ. שניאורסון, הגב' ח. אהרונוב, הגב' ש. בליזינסקי, הגב' ר. פינסקי, הגב' ש. נפתלין, הגב' ח.ר. הבר והגב' ד. הלפרין.

  אז אם הכל דופק כמו שעון, נדוניה מושלמת, מתנדבות פעלתניות יוזמות וחרוצות, וב"ה עוד ועוד כלות, מה עוד נשאר לך לבקש?

  אם היינו יכולים להשיג פאנית שתורמת פאות לכלות זה היה ממש משלים את כל העזרה לכלה אני יכולה לספר על כל מיני פניות של נשים לא מחב"ד שאומרים לי תראי אני למדתי בחב"ד ואני ממש זקוקה לעזרה, היו כאלה שהייתי חייבת לעשות להם פרוטקציה שיקבלו משהו כי הן התחננו כל כך. היום המצב מאוד קשה ולקבל כזו נדוניה זה עזרה לחתונה בלתי רגילה. היו בנות שממש לא היה להם שום דבר.

  החלום הוא לעזור לכל כלה כולל פניות מנשים שלא מחב"ד, אבל אני רוצה לציין שבשלב זה אנו מפנות אותם למקורות סיוע כלליים כמו: יד גיטל בירושלים ועוד

  מעבר לעזרה כספית יש פה עוד משהו?

  יש פה תמיכה רוחנית. הכלה מרגישה שממש עוטפים אותה באהבה. מתי שהיא רוצה ובאמת אני מציינת את אחותי  ברכה טברדוביץ שתחי' שתהיה בריאה – מצלצלים אליה כל הזמן. ולפעמים כשאנשים באים לחתונות לכפר חב"ד הם מנצלים את הזמן לנדוניה.

  אין שעות פתיחה. הן פותחות כל הזמן אפילו למי שמגיעה מצפת מאוחר פותחים ונותנים לה. בכל המקומות יש שעות פתיחה במשך היום ואח"כ סגור, תחשבי הרי זה כמו שמישהי מנהלת חנות של ממש ועוד בהתנדבות.

  אני רוצה להסביר כמה העזרה שלנו גדולה. באמריקה יש גם גמ"ח עזרה לכלות. לפני כמה שנים סידרתי שכלה שמגיעה לאמריקה תקבל כמה דברים משם. עכשיו בתשרי היו עשר כלות ולא הצלחתי לארגן שתקבלנה את הנדוניה כי בחול המועד היה סגור. אח"כ דיברתי עם הממונה ואמרה פותחים רק בשעה מסוימת. כלה אחת הלכה עד סוף קינגסטון והיה סגור ובסוף לא קיבלה כי היה שעות פתיחה וכו'.

  כאן בכפר הזמינות בכל מיני שעות ביום לבוא לקחת זה דבר אדיר שעליו אחראית ברכה וחדווה ומאירה וכל מי שפותחת את המחסן כולל בשעות הלילה לבנות צפת הבאות מאוחר.

  ועוד דבר חשוב, מעבר לכך שהחנות פתוחה בשעות לא שעות היא גם מסודרת ומאורגנת ויש מבחר משובב עין, כל הזמן דואגות להביא דברים חדשים.

  תספרי לי מה החלום שלך לגמ"ח הזה, איך את רואה אותו בהקהל הבא?

  אני רוצה שלכל כלה תהיה הפאה הכי טובה בעולם. אפילו שתשלם סכום סמלי של  100$ על הפאה אבל שתקבל פאה יפה כמו שהיא רוצה וחולמת.

  באמריקה יש מישהי שלא קשורה להכנסת כלה המנהלת סלון פאות והיא עשתה מבצע של מחירים מיוחדים לפאות ובזכותה לא קרה כמעט שנסעתי עם קבוצה של נשים והגיעה אישה עם מטפחת ולא חזרה עם פאה הביתה.

  השנה הייתה לנו אחת לא דתית שבאה לשם עם הנכדה שלה שהיא חבדניקית ועם הבת לבת מצווה והיא לקחה להם חדר במלון והיא הלכה בלי כיסוי ראש.

  בשבוע האחרון שעשו לה יום הולדת היא סיפרה שקיבלה החלטה לכסות את הראש ואכן הלכה לבעלת הסלון פיאות וקנתה  פאה שעולה הון במחיר מיוחד מאד, מסתבר שבעלה לא דתי (לעת עתה) והיא הולכת עם הפאה!

  אז זה החזון שלך?  – פאה לכל כלה

  זה החלום שלי. צריך למצוא גביר או נדיב שיש לו רגישות לפאות וצריך לעבוד על זה. זה מאוד יקר. אני יכולה לספר לך על עשר נשים לפחות שחבשו פאות רק כשבאנו לרבי בלי להתכוון לזה מראש וזה היה בזכות המחיר המיוחד.

  הרצון לתת הזדמנות לכלה לרכישת פאה במחיר סימלי בוער בנו אך יש להזכיר שנשי חב"ד מסייעות כבר שנים במספר פאות מוגבל לכלות נזקקות מאד…

  אם ארצה שתסכמי לי בכמה מילים מה המסר שלך למי שתקרא את הכתבה, לקראת האירוע הגדול של יום נישואי הרבי והרבנית שזה גם הייארצייט של אבא שלך?

  מי שיתרום להכנסת כלה, הוא יותר יתברך. זה לא ברכה אלא פשוט הבטחה! אנחנו רואים ניסים ונפלאות ותרומות של אנשים למצווה כה חשובה, צדקה חשובה. אני נוכחתי כבר בהרבה אירועים שנותנים צדקה חשובה ונחוצה מאוד מאוד שידוכים נעשו באותה שנה.

  מי שתתרום לדינר של הכנסת כלה ומי שתוכל להצליח להגדיל את הנדוניה הזאת תתברך בכל מה שצריכה. הרי ישועת ה' כהרף עין וגדולה צדקה שמקרבת את הגאולה הכללית והפרטית והיא תיוושע בכל מה שהיא צריכה.

  כמה ראינו שהיו כאלה שתרמו ועשו שידוכים אחרי זה. ראינו כאלה שתרמו ומצאו דירה יפה. אלה שתרמו ומצאו כל מה שהם צריכות ומה אנחנו יכולים להשוות שידוך לתרומה של 2000 שקל? הרי שידוך שווה מליון!

  ואנחנו רואים שהקב"ה מחזיר בכפל כפליים וכדאי לכולם להיכנס ואני רוצה להגיד לכל מי שעובדת ועוזרת בקרן הזאת שהיא תראה כאלה נפלאות ואנחנו כבר ראינו, מי שעובדת בשפרה ופועה מקבלת ילדים ומי שעובדת בנשי חב"ד במסירות נפש מקבלת כפל כפליים,

  וככה כל מי שעובדת בהכנסת כלה שגדולה הכנסת כלה מכל המצוות. ממש להכניס כלה לחופה ולהקים בית בישראל לבניין עדי עד. אין לשער את גודל הטובה שהקב"ה ייתן לה על הכסף כמה שתיתן יותר כלות יותר ברכה וה' יעזור שנוכל להגיע למצב שהכלות לא תצטרכנה.

  בהזדמנות זאת לרגל שנת הקהל נערך ערב מיוחד בעל סגולות עם תכנית עשירה, אני מזמינה אותך- בואי גם את להתקהל במוצאי שבת פרשת וישלח לקחת חלק בזכות החשובה ובמטרה הנעלית.

  כדי להשתתף בדינר, עלייך להירשם אצל חני 054639885 או שרהלה 0527707214

  אפשר גם לשלוח דמי השתתפות באימוץ כלה למירי קסלמן 0546377023

  בקרו באתר של מירי שניאורסון​​

  3485

  תגיות: , ,

  כתבות נוספות שיעניינו אותך:

  2 תגובות

  1. mpnimiyut
   ב׳ באב ה׳תשע״ז (25/07/2017) בשעה 15:25

   ב"ה
   שלום וברכה
   האם ניתן להשתמש בתמונה זו?

  2. 770
   כ״ד בכסלו ה׳תשע״ו (06/12/2015) בשעה 18:55

   הרבנית הנדל ידועה כמיוחדת מאז ומתמיד, עוד מאז היותה המחנכת הדגולה לכיתה יב בבית חנה. נהננו כל שבת בהתועדויות אצלה.

  לכתוב תגובה

  עלייך להיות רשומה למערכת כדי לכתוב תגובה.