פיאות
 • הגאולה שלי • ראיון אישי עם מירי שניאורסון

  הגדלה

  אשת העסקים לשעבר מירי שניאורסון עושה כיום עסקים מהותיים יותר. כאן היא חושפת את התהליך האישי שהוליד את ספרה הייחודי "פרשה באהבה" • לקריאה

  ה' טבת חג הספרים האחרון, יצא לאור ספר הביכורים של מירי שניאורסון "פרשה באהבה" הכולל מגוון רעיונות, תובנות ומאמרים על פרשיות השבוע ומעגל השנה היהודי בזווית נשית, רעננה ומפתיעה.

  מירי, תושבת כפר חב"ד, אם לשישה, הייתה אשת עסקים מצליחה ובעלים של רשת החנויות "קידי שיק" ובהווה מייעצת ומלווה נשים להצלחה אישית וכלכלית, עיתונאית, שדרנית–רדיו, מרצה, ומנחת–אירועים.

  "פרשיות השבוע", היא אומרת, "מלוות אותנו שנה אחר שנה, שבוע אחר שבוע. הן אינן סיפור היסטורי גרידא, אלא הדרכה שבועית מעשית לחיי היומיום. וכל מי שרוצה לחיות את פרשת השבוע ולדלות ממנה תובנות שיאירו את שגרת חייה, מוזמנת להציץ בספר".

   

  ספרי קצת על עצמך.

  "לפני כחצי יובל שנים הקמתי קונפקציה של בגדי הילדים שהפכה בתוך שנים ספורות לרשת חנויות בגדי ילדים "קידי שיק" המובילה בציבור הדתי והחרדי ולא רק בארץ ישראל.

  מסתבר שהעסק בחר בי, לא אני בחרתי בו. ההתנהלות הייתה תוצאה של הנסיבות, היזמות וההתרחבות. הפעילות וההתמסרות שלי היו טוטאליים. שכחתי את עצמי בעבודה. במשך עשרים שנה מכרתי, שיווקתי ומיתגתי בגדי ילדים.

  "כאשר בחרתי להיפרד מעולם העסקים ולמצוא את שליחותי האמיתית בעולם, החלטתי "למכור" את הידע והניסיון שאלוקים העניק לי ולתת מכוחי לנשים אחרות. כך הקמתי את 'מירי שניאורסון — הבחירה שלי', עסק שהוא למעשה אני. מטרתי היא ללוות נשים ולייעץ להן כיצד להגשים את חלומן ולפרוץ דרך בתחום העסקי והכלכלי.  

  במשך השנים פגשתי מאות ואלפי נשים דתיות וחרדיות, בנוסף על מאות העובדות, המעצבות ומנהלות הסניפים שמנו בשיאן שמונה עשר חנויות. גיליתי שיש מכנה משותף לכל אותן נשים (כמעט). כולן רוצות "לפנק, לפנק, לפנק" את ילדיהן. להלביש אותם בבגדים נאים ולטפחם. למדתי שהמושג "תרבות, אומנות ופנאי" של האישה קרוב יותר לקן המשפחתי שלה, ורק היא יכולה לדאוג לו ולקיים אותו על הצד הטוב ביותר.

  הבחירה החשובה ביותר שעשיתי בחיי, הייתה להשקיע במשפחתי ולבנות אותה מחדש לאחר שסיימתי את פרק האופנה בחיי. עדיין קשה לי להעדיף את הכלים שבכיור על פני הקריירה של אשת העסקים. לא פעם אני מתקשה להחליף יום עיון של יבואני טקסטיל ביום בישולים במטבח, ולעיתים אני עדיין נדרשת לבחור בין שיחה מעמיקה עם בני לבין שיחת רעים בשגרירות סין או טורקיה. זו הבחירה שלי! אני בוחרת לפני הכול במשפחה שלי. כל היתר נועד רק למטרה הזאת.

  נכון ש'הכל צפוי', אך 'הרשות נתונה'. לכל אחת יש את האפשרות לבחור. לעשות את הבחירה הנכונה. גם במצבים קשים יכול אדם לבחור בין עצב לשמחה, בין תקווה לאכזבה, בין יוזמה ועשיה לבין גרירת רגליים. ניתנה לנו היכולת לבחור, וזה בהחלט בידיים שלנו. עשיתי את הבחירה שלי ומידי יום ביומו אני עושה אותה, וכל אחת יכולה!"

   

  עברת בחייך לא מעט טלטלות שהביאו למפנה בחייך, איך צומחים מתוך הקושי ולא שוקעים?

  "השינוי לא התחולל בפעם אחת זה היה תהליך ארוך ומתמשך. כל משבר, כל קושי גרם לי לחפש ולהעמיק יותר את הקשר שלי לבורא עולם, לרבי, לשליחות שלי בעולם.

  בתחילה החיפוש התבטא ברובד יותר שטוח, למדתי קאוצ'ינג, השתתפתי בסדנאות רבות ומגוונות; בהמשך זה עבר לרבדים יותר עמוקים בנפש, העמקתי בלימוד תורת הנפש דרך התניא, גיליתי את השיחות והמכתבים של הרבי העשירים כל–כך בעצה ותבונה.

  תראי, גדלתי בבית חסידי. למדתי ב"בית רבקה", אני מתגוררת שנים ארוכות בכפר חב"ד, אבל הקשר שלי לרבי ולענייני החסידות היה בעיקר ברובד חיצוני, לא הייתי מחוברת באופן פנימי למשנתו של הרבי, לדרך, להוויה החסידית.

  למשל, כנערה נסעתי לרבי ל'תשרי', ואפילו השתתפתי בהתוועדויות עם הרבי, אבל אמריקה קרצה לי והיו דברים שעניינו אותי קצת יותר.

  אתן לך דוגמה, אחרי 'קידי שיק' עבדתי כסמנכ"לית שיווק בעתון 'משפחה', בשלב מסוים, דברים לא הסתדרו ונאלצתי, למרבה הצער, להפסיק את עבודתי שם.

  באותה תקופה אבי חלה ומצבו הלך והחמיר. היום במבט לאחור, אני מודה לבורא עולם שגלגל את הדברים כך שבאותה עת, היה בידי מספיק זמן פנוי כדי שאוכל להקדיש לאבא ולסעוד אותו בחודשי חייו האחרונים, זו הייתה תקופה כואבת ומטלטלת, אבל היא השפיעה עליי עמוקות ו"קילפה" ממני עוד ועוד שכבות.

  לאורך כל מסכת הייסורים הקשים שאבא עבר, באשפוזים במחלקות הכי קשות, בטיפולים הרפואיים המתישים, תמיד, לא משנה מה עבר עליו ה"דבר מלכות" היה צמוד אליו, זה ממש החיה אותו ונתן לו כוחות. אבא קיבל את הייסורים בהכנעה ובאהבה, בגופו הוא היה שבור ומיוסר, אבל רוחו הייתה איתנה, ואמונתו יוקדת, תמיד היה באמתחתו סיפור חסידי מחכים ומעורר השראה.

  באותם ימים, חברי הנעורים שלו מהישיבה ומ'הקבוצה' לא עזבו אותו ובאו לבקרו, כל הזמן. כל ביקור כזה הפך להתוועדות חסידית מחזקת ומרוממת.

  כל החוויות הללו, על אף שלא תמיד היו נעימות, חלחלו עמוק אל תוככי נפשי פנימה והותירו בה את חותמן.

  בתקופת האשפוזים העברתי עם אבא לא מעט שבתות בבתי הרפואה השונים, וכך יצא שהתלוויתי אליו לתפילות בבית–הכנסת.

  אחרי שאבא נפטר, הביקור  בבית–הכנסת היה חסר לי וקיבלתי על עצמי ללכת לבית–הכנסת לתפילת יום השבת. בהמשך לכך גם הלבוש שלי השתנה, הפאה התקצרה, ובמקביל התחלתי להתעמק בפרשיות השבוע מידי שבת.

  גיליתי דבר מדהים: הרבי תמיד מוריד את הדברים לרובד המעשי, לחיי היומיום, וגם הוקסמתי מכך שבהרבה מהשיחות הרבי מתייחס לנשים".

   

  איך נולד הרעיון לכתיבת הספר?

  "את הספר "פרשה באהבה" כתבתי במשך למעלה משנה מתוך התבוננות מתמשכת בפרשות השבוע מנקודת מבט נשית ומתחדשת. אני אספנית. מלקטת ובוררת חוויות ותחושות וגם עושה איתן משהו. כל סיפור ששמעתי, כל דבר שלמדתי נתנו לי כלים נוספים לעזור לנשים אחרות להגיע להעצמה אישית ואף להצלחה כלכלית. את הסיפורים, את החוויות ואת השיעורים אני אוספת בכל מקום: במכולת, אצל הירקן, באסיפת הורים, בשיעור התעמלות, בשיעורי תורה בבסיסי צה"ל ובהרצאות בכל רחבי הארץ הנפלאה הזאת, ואפילו בוועידות תעסוקה ובוועדות הכנסת.

  בכל המפגשים האלה מלווה אותי משנתו המרתקת והמעשית של הרבי. נשים מחפשות העצמה, מחפשות דרך. נשים מחפשות הכרה בייחודיותן. אני בחרתי לחפש בתורתו של הרבי את התשובות לשאלות שהטרידו ועודן מטרידות.

  מצאתי את התשובות במאות שיחות, מכתבים ומאמרים שהפנה הרבי לנשים בכל העולם. תשובות מאירות עיניים שמעניקות הדרכה ברורה ובהירה, ומאפשרות לכל אחת למצוא את הבחירה שלה. אני יכולה להעיד זאת עליי ועל מאות הנשים בהן פגשתי במהלך התקופה האחרונה.

  עשיתי בחיי כמה בחירות חשובות (מי לא?), בחירות שחלקן שינו את חיי ואת הקשר שלי עם בורא העולם. בחירות ששינו את הקשר שלי עם אנשים אחרים במעגלים רחבים. כל אחת ואחת מאיתנו יכולה לבחור את הדרך שלה. זה מה שאני עושה. מדריכה ומלווה כל אחת לעשות את הבחירה שלה.

  זכיתי להעביר את המסרים האקטואליים בראי התורה והחסידות לנשים רבות ברחבי הארץ דרך הטורים שאני כותבת ומתפרסמים מעל במות שונות, או בשיעורים והרצאות שאני נותנת, ועוד יותר מכך: להגיע לאוזנן ולליבותיהן של עשרות אלפי נשים באמצעות תכנית הרדיו "עניין משפחתי" שבהגשתי, ברדיו "קול חי". הספר הזה נכתב בשבילן ובזכותן, והוא ישמש כפה לנשים רבות אחרות שאינן מעזות להניח על השולחן את הדברים שמציקים להן ולטפל בהם.

  תקופת כתיבת ספר זה לימדה אותי ש'אין כל חדש תחת השמש'. כל מה שמטריד אותנו היום, הטריד נשים מאז ומקדם. רק העטיפה השתנתה. אם כך, אין שום סיבה בעולם שלא לנצל את הידע האדיר שנצבר במשך למעלה מחמשת אלפי שנים. את זה אפשר לעשות באמצעות עיון בתורה שנמסרה למשה מסיני, וזה מה שעשיתי שבוע אחר שבוע כפי שתוכלו לקרוא בעצמכן. את חוויית ההווה אפשר לחוות באמצעות הפרשה השבועית בתורה, המעניקה לנו הכוונה ומקור כוח לעבור את השבוע, ממנה אפשר ללקט תובנות רבות ועצות מעשיות לחיים הפרקטיים של היום יום".


  תני דוגמה לנושאים הנידונים בספר המעסיקים את ציבור הנשים.

  "קשה לך לקבל את גילך המתקדם? רוצה שכל שנותייך ישוו לטובה? מבקשת להתמודד עם מציאות חייך בצורה נכונה? תוהה מיהו ה"בעל האידיאלי"? מפהקת כל הזמן ושואלת את עצמך אם לא הגיע הזמן להפסיק לרוץ אחרי הזנב של עצמך ולקבל באהבה את מה שיש? אם גם את אישה, רעייה, אם, בת, חברה וידידה, הספר הזה הוא שלך. הוא יוצא מתוך הלב הנשי, היישר אל ליבך. מתוך עיון בפרשיות השבוע, אישה יכולה ללמוד  הרבה על עצמה, על הסובבים אותה ועל חיי היומיום שלה. אני משתדלת להביא לידי ביטוי את נקודת המבט הנשית בפרשיות השבוע והמאמרים בספר הם כר נרחב לרעיונות שימושיים ויעילים לכל מי שרוצה להעמיק עם עצמה בפרשה או להעביר את הרעיונות שבפרשה לנשים אחרות".

   

  לסיכום מה החלום/החזון שלך?

  "שמעי סיפור. השתתפתי לא מזמן במפגש נשים חרדיות מעולם הפרסום והמדיה, ומארגנת המפגש ביקשה מכל אחת להביע בעילום שם משאלה.

  היו שם כל מיני משאלות כמו למשל, 'שאצליח למצוא את האיזון בין הבית לקריירה', 'שאצליח למנף את הכישרון שלי' וכו', אני כתבתי מילה אחת 'משיח'…

  כשהמארגנת הקריאה את הפתק שלי כל המבטים הופנו ישירות אליי, זה היה ברור שהחב"דניקית שבחבורה כתבה את זה.

  לכל מי שהרימה גבה, והיו לא מעט כאלה, הסברתי שבבקשה שלי בעצם כלולות כל הבקשות שלהן אז למה להסתפק במועט אם אפשר לקבל הרבה יותר…"

  באדיבות מגזין 'עטרת חיה'

  2116

  תגיות: ,

  כתבות נוספות שיעניינו אותך:

  לכתוב תגובה

  עלייך להיות רשומה למערכת כדי לכתוב תגובה.

גללי למעלה